Když se vám ucpe záchod nebo neodtéká voda z vířivky či kuchyňského dřezu, jedna z prvních věcí, kterou zřejmě uděláte, je využití tlaku gumového zvonu. Zvon je skutečně účinný nástroj a dokáže vyvinout patřičnou sílu, s níž uvolníte některé usazeniny, takže pak nemusíte volat havarijní instalatérský servis, jenže někdy na to nestačí ani zvon.
Proč to nejde prorazit ani gumovým zvonem
Příčin, proč to neprorazíte ani zvonem, ani horkou vodou se sodou na praní, epsomskou solí nebo octem, je několik.
Vodní kámen – na základě jedné z reklam v devadesátých letech jsme se dozvěděli, jaký je vodní kámen „prevít“, když nám poškodil automatickou pračku. Tenhle „prevít“ však může zanášet i odpadní potrubí, týká se to hlavně objektů s velmi tvrdou vodou, tedy např. pitnou vodou čerpanou z vápenitého podloží. Typickým příkladem je oblast Kladenska, kde je voda tvrdá až velmi tvrdá, s vysokým obsahem rozpuštěných iontů hořčíku a vápníku.
Problém se nachází ve větší vzdálenosti od toalety – platí tu přímá úměra – čím déle je nános od záchodu, a čím více armatur se v odpadním potrubí nachází, tedy např. spojek, kolen, téček, záslepek apod., tím obtížnější bude závadu odstranit, a tlaková síla zvonu na to možná nebude stačit. Tehdy vám nezbývá, než přivolat profesionály.
Nánosy v kanalizaci – tento problém se může vyskytnout u každého objektu, projevuje se to např. tím, že se vám toaleta ucpává častěji, anebo že se s obtížemi záchod splachuje i větším množstvím vody, případně nepomáhá ani pravidelné čištění vířivky Servis vířivých van. Příčinou mohou být nahromaděné nečistoty přímo v kanalizaci, a to nejen toaletní papír a fekálie, ale také např. písek, štěrk a kamení, anebo prorůstající kořeny keřů a stromů, které uvnitř kanalizačního potrubí vytváří jakousi neprůchodnou zátku. V takovém případě si se závadou neporadíte a je nutné volat instalatéry, kteří mají k dispozici potřebnou techniku k vyčištění kanalizační soustavy.