Okrasných travin je spousta odrůd, mohou se užívat jako obruby záhonů, doplňují trvalky, keře, jezírka a krásně vypadají i ve váze v obýváku. Traviny mají mnoho podob, jsou různého vzrůstu, zabarvení i odlišného typu květenství. Proto pečlivě vybíráme, která se bude hodit k již zasazeným rostlinám.
Například k červeně kvetoucím záhonům rostlin se skvěle hodí šedomodré traviny jako kostřava sivá či ovsíř stříbrný. K rostlinám kvetoucím žlutě se hodí červeně zbarvená ozdobnice čínská (čínský rákos), červenohnědý dochan nebo proso prutnaté v barvě mědi. Pro obruby záhonů se hodí medvědí kožich a kostřava sivá, která vytváří husté trsy modrozelených listů a je vhodná na přímé slunce nebo ostřice horská. Mezi dřeviny a kapradiny vybereme stálezelenou biku, která snese vlhčí polostín. Některé traviny jsou vzhledem ke svým rozměrům vhodné spíše pro větší rozsáhlejší zahrady. Toto vše jsou trávy trvalé. Lze pěstovat i traviny jako letničky, např roztomilou sametovku zaječí ocásek, ječmen hřivnatý nebo třeslici. Nemají velké nároky na pěstování, nejsou příliš vysoké a hodí se výborně do suchých vazeb, které můžeme použít jako dekoraci v bytě.
Nároky travin obecně jsou minimální. Potřebují slunce a propustnou půdu, některé snesou i polostín či mokřejší stanoviště v blízkosti jezírek apod. Velmi dekorativní pampová tráva s vysokými stébly s květenstvím připomínajícím peří nesnáší zimu a hlavně mrazy, proto by měla přezimovat v nádobě v chladné tmavé místnosti. Ne všechny trávy jsou pěkné celoročně, i s tím je třeba počítat. Některé dosahují půlmetrového vzrůstu, jiné dokáží dosáhnout i tří metrů. Proto je důležité si předem zjistit o travině co nejvíce informací, aby nám coby obruba záhonu nevyrostla třímetrová tráva. Protože právě na podzim či v zimě jsou některé druhy trav jednou z mála ozdob zahrady, seřezáváme je až na jaře. Pohled na ojíněnou či zasněženou travinu potěší a zároveň ponechaná stébla zabraňují vymrzání kořenů.