Známe to asi všichni. I když je vaše dítko nadané, šikovné, a škola ho celkem baví, občas se prostě stane, že se i ten nejšikovnější školák zasekne, a k učení ho nedonutíte. Tedy přesněji, nedokážete ho přimět, aby seděl u knihy nebo počítal jeden příklad za druhým. Naopak na počítači nebo na telefonu by si hrál pořád. A víte co? Nechte ho. Jen ho zkuste šikovně nasměrovat na některé vzdělávací stránky. Nebojte, nejde o žádné drcení se, dítě si bude hrát, a ani si nevšimne, že se vlastně už hodinu učí.
· Matematika, fyzika
Strašáci. Jak jen konečně pochopit princip pák, derivace nebo gravitaci? Na internetu existuje spousta skvělých aplikací, které tyto principy znázorňují graficky. Místo abstraktních pojmů a nesrozumitelných nákresů tak dítě pracuje s reálnými problémy. Zkusit si může třeba sestavit elektrický obvod tak, aby rozsvítil žárovku, nebo vyvážit loď tak, aby ji gravitace nepřevážila.
· Jazyky
Internet je rájem pro učení jazyků. Informace z celého světa ve všech jazycích jsou jen pár kliknutí daleko. S malými dětmi zkuste třeba cizojazyčné pohádky, těm větším dopřejte seriály v původním znění. Motivujte děti, aby si vedly blog, a tak si zlepšovaly gramatiku a slovní zásobu. Zkusit můžete i online oběšence nebo křížovky.
· Zeměpis
Jedním z největších strašáků v hodinách zeměpisu jsou slepé mapy. Jak se naučit polohu všech hlavních měst Evropy nebo pozici padesáti řek? Zkuste hry, kde hráč určuje pozici měst, řek, hor a dalších geografických prvků. Čím přesněji, tím více bodů. Schválně, jak přesně dokážete odhadnout třeba polohu Bostonu, Kalkaty nebo Sydney?
· Biologie, historie a další
Na webu se najde spousta parádních dokumentů na všechna možná témata. Tvrdí vaše dítě, že přírodopis je nuda? Nechte ho skoukat na některý z dokumentů oslavujících krásy naší planety, a uvidíte, jak rychle změní názor. Historie je jen snůška jmen a dat? A co když mu ta jména ožijí před očima? Možností je nepřeberně, jen musíte uhlídat, aby umělecká nadsázka nepřevážila nad fakty.