Ve Spojených státech, konkrétně ve státě Rhode Island, uvažují o právních regulích, které budou omezovat zobrazování webových stránek s vulgárním nebo erotickým obsahem. Uživatelům budou takové weby přístupné pouze po zaplacení jednorázového vstupního poplatku v přepočtu přibližně 400 korun. Bude se to pochopitelně týkat i všech poskytovatelů připojení k Internetu, kteří budou povinni takové weby filtrovat.
Každý zákon, který člověka omezuje, pokud se nejedná pochopitelně o trestnou činnost, je vždy kontroverzní. Na jedné straně vyvolá souhlas, na straně druhé vlnu nevole. Podnětem k zamyšlení je také to, zda se tím vyřeší ona příčina, kterou je údajně prodej lidského těla a nezákonné pašeráctví s lidskými oběťmi.
Promyslet zákon a jeho dopad do všech důsledků není snadné
Kritici se zejména podivují nad tím, jak je možné pokládat do stejné roviny překupnictví a pašeráctví s lidmi a prostituci. Změna zákona také ovlivní ty, kteří se prostitucí živí, a tuto činnost provádí dobrovolně a baví je to. Nešetrná změna v zákoně totiž může zasáhnout do omezování osobní svobody při používání Internetu.
Vize reálné podoby naplnění zákona by měla probíhat tak, že lidé budou hlásit erotické a vulgární obsahy na webových stránkách příslušnému orgánu (poskytovateli) a ten bude určovat pravidla a vyhodnocovat, co je a není relevantní. Může tak vznikat kontroverzní zmatek zejména v hraničních případech, tím se klidně mohou stát i e-mailové schránky s nějakou nevyžádanou erotickou reklamou, sociální sítě (Facebook a Twitter), popravdě řečeno, vlna kritiky je obrovská a řada lidí si nedokáže představit, jak se bude takový zákon vyvíjet v praxi. Bude prý připraven také systém žalob, na poskytovatele Internetu, kteří nebudou ochotni blokovat nevhodné weby, budou se vystavovat postihu za každý volně přístupný nevhodný web ve výši, která může přerůst i 10 tisíc korun.